46. Kapisztrán Szent János cserkészcsapat

Innen: CserkészWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
46. Kapisztrán Szent János cserkészcsapat
szövetség
kerület
honlap
facebook
település
Budapest
Térkép betöltése…
státusz
működő csapat
Csapatunk címere 2023-tól plébániánk jellegzetes Bauhaus-stílusú tornyát ábrázolja

A 46. Kapisztrán Szent János cserkészcsapat Budapest II. kerületében, Pasaréten, a Páduai Szent Antal-plébánia csapataként működik.

Csapat története

A 46. sz. Kapisztrán Szent János Cserkészcsapat a pasaréti ifjúságszervezés fontos pilléreként jött létre még a két világháború között; a negyvenes évek végétől a rendszerváltásig tartó kényszerű „szünet” után öregcserkészeinknek köszönhettük a csapat új alapokra helyezését. A kétezres évek elejére kialakult új, fiatal vezetői közösség aztán máig töretlen növekedésnek indította a pasaréti cserkészetet. Az azóta eltelt évtizedek alatt 150 fő közelébe növekedett csapatunk létszáma.

Őstörténet

1930. február 1-én alakult, a 4. számú B. I. K. cserkészcsapat 1927 óta Pasaréten működő rajából, 46. Capistranoi Szent János cserkészcsapat néven. Az első tíz év az egyenletes fejlődés jegyében zajlott le, 30-40 körüli létszámmal. 1932-től minden évben rendeztünk nyári nagytábort, illetve 1933-ban részt vettünk a gödöllői Jamboree-n. Ismétlődő programjaink voltak a Szent Sír-őrség, körmenetek, húsvéti portyázás. 1934-ben csapatzászlót kaptunk, amely - hála Szuromi Albinnak - ma is megvan. A Szabadság téri országzászlónál is teljesítettünk őrszolgálatot. 1941-től a háború rányomta bélyegét a csapat életére, így vezetőhiány miatt vagy nem volt tábor, vagy más csapattal közösen tudtunk táborozni. 1938-tól egy használtan vásárolt kétpárevezős csónak tette színesebbé a cserkészéletet. 1945-ben gyorsan magához tért a csapat, a nyáron már két egy hetes tanyázást is rendeztünk a hárshegyi cserkészparkban. A következő három évben sikeres táborokat bonyolítottunk le, sőt 1948-ban önálló kiscserkésztanyázást is rendeztünk. Ezt az örvendetes fejlődést törte derékba 1948 őszén a cserkészmozgalom betiltása.

Az újjáalakulástól az ezredfordulóig

A csapat dr. Träger Herbert csapatparancsnok felhívására 1991 januárjában alakult újjá, Kapisztrán Szent János névvel, vegyes csapatként, lány és fiú tagokkal. Már 1991 nyarán sikerült tábort rendezni a Pilis hegységben. Ezt követően minden évben volt tábor, egy-egy esetben a szécsényi 845. számú csapattal, illetve több csapattal közösen. 1997 óta önálló táborokat rendeztünk, Ravazdon, Gyenesdiáson, a Pilis hegységben, Jászberény (Homok) és Pécs (Hetvehely) környékén. 2002-ben a Bükk-hegység vadregényes fennsíkján táboroztunk 46 fővel. Ez utóbbi táborunk korszakalkotó jelentőségűnek mondható csapatunk újjáalakulás utáni történetében, itt vette át először a szervezési feladatokat az ezt megelőző évtizedben felnevelkedett fiatal vezetői közösség, a Turul őrs.

Budapest Országúti Római Katolikus Egyházközség körlevelének 1990 decemberi, 13. száma - Felhívás az újjáalakuló csapatról

Stabil növekedés és a BIK raj létrejötte

Csapatunkban relatíve konfliktusmentesen lezajlott a vezetés átadás-átvétele az újjáalapító öregcserkészek és a '90-es években felnőtt fiatal vezetői generáció között. A 2000-es évek elején az intenzívebb toborzásnak köszönhetően 50 fő környékére ugrott a csapatlétszám, gyakrabban indultak új őrsök. Ekkor vezettük be, az országban elsők között a farkaskölyök-rendszert, ezzel együtt a kiscserkészség megszűnt. 2003-ban jött létre a Túzok őrs, melynek célja testvércsapatunk, a 4. sz. BIK újjáléesztése volt. Az ő létszámuk ekkoriban néhány főre esett, így egy, a Margit-körútra kihelyezett rajként tagozódtak be csapatunkba. Az évtized végére stabil növekedéssel a csapat (BIK rajjal együtt számolt) összlétszáma átlépte a 100 főt. A Szarvas és Ördögmák őrsökkel elindult a roverélet, mely eleinte még a 16 éves kor feletti cserkészetet takarta. 2001 decemberétől kezdve évente több alkalommal megjelent a Forum Capistranum nevű nyomtatott csapatújság, a cserkeszek.vilaga.hu (azóta megszűnt) csapathonlappal pedig a világhálóra is felkerültünk. A csapatújságot 2008-ban leváltotta a Hajmási Péter blog.

2010-től napjainkig

Az ezredforduló után kialakult vezetőség 10 év után lecserélődött, helyüket azok vették át (Cickafark, Medve, Kaktusz, Sólyom), akik már a fiatalos, növekvő csapatban szocializálódtak. A két évente indított őrsökből származó növekedés a BIK raj 2013-as kiválásáig és csapatuk újjáalakulásáig folytatódott, ekkor mintegy 80 aktív tagnál stabilizálódott létszámunk. A 2010-es évek végére megnőtt a potenciális vezetők létszáma, ezt az erőforrás-többletet kihasználva az akkori törzs (Jakus Máté csapatparancsnokkal) újabb növekedési pályára állította a csapatot, 2019 óta évente indítunk 1-1 új fiú- és lányőrsöt. Időközben a rover korosztály a 18-25 év közötti cserkészekre korlátozódott, így 2020-ban az Anaróka és Menta őrsökkel kezdve bevezettük a kószaságot.

Csapat jelene

Csapatfotó a 2002-es máriaforrási (Bükk-fennsík) táborból
Csapatfotó a 2011-es kadarkúti táborból, a BIK rajjal közösen
Csapatfotó a 2021-es szentbalázsi táborból

Csapatparancsnok: Tass Bulcsú

A csapatot jelenleg kb. 150 aktív farkaskölyök és cserkész alkotja. Az évet hagyományosan szeptemberben a táborzáró tábortűzzel (TTT) nyitjuk. A szülőkkel közös programon kirándulunk, lezárjuk a tábort, elindítjuk a következő cserkészévet és egy délután alatt bemutatjuk a cserkészetet a csatlakozni akaró gyerekeknek, a program este egy tábortűzzel szokott zárulni. A következő hagyományos program az évben a mikulás túra, amin a csapat együtt vesz részt decemberben. Szintén meghatározóak a raji és őrsi portyák, melyeket ősszel és tavasszal tartunk, általában Budapest környékén (Dunakanyar, Pilis, Börzsöny). A tábor előtti utolsó program a csapatmajális szokott lenni, ahol egy délutánt közösen töltünk a szülőkkel, valamint a kisebb őrsök ezen a délutánon szoktak próbázni, hogy a táborban kaphassanak nyakkendőt, csillagot. 2022 óta évzáró csapatbált is rendezünk. Évközben több csapatmisénk is van, a plébániai ünnepekhez, Szent György és Kapisztrán Szent János napjához igazodva.

A legtöbb őrsgyűlést szombatonként tartjuk, a farkaskölyök korosztálynak szabadtéren, az idősebbeknek a plébániai hittantermekben és csapatszobánkban.

Rajok

Jelenlegi korosztályok/rajok (2022-)

  • Homokhegyi farkasfalka (FK korosztály)
  • Cserkész korosztály
  • Kósza korosztály
  • Rover korosztály

Korábbi, átalakult, vagy megszűnt rajok

  • Wass Albert raj (Gyurgyalag, Mangó)
  • Neumann János raj (Anaróka, Menta kósza korosztály)
  • Benedek Elek raj (Karvaly, Padlizsán, Anakonda, Róka, Menta)
  • Lázár Ervin Raj (Menyét, Ribizli, Szürkemarha, Pókbangó)
  • Rejtő Jenő Roverraj (Sólyom, Kaktusz)
  • Körösi Csoma Sándor raj

Őrsök

A párhuzamosan indult lány- és fiúőrsök egy sorban szerepelnek.

Farkaskölyök korosztály

  • Tibeti farkas őrs; Timberfarkas őrs
  • Ibériai farkas őrs; Grönlandi farkas őrs
  • Olasz farkas őrs; Ibériai farkas őrs

Cserkész korosztály:

  • Bölény őrs; Nadálytő őrs
  • Hiúz őrs; Füge őrs
  • Mangalica őrs; Mézvirág őrs
  • Kávébab őrs; Fekete sas őrs

Kósza korosztály:

  • Uborka őrs; Gekkó őrs

Rover korosztály

  • Mangó őrs; Gyurgyalag őrs
  • Menta őrs; Anaróka őrs (Korábbi Anakonda és Róka összevonásából)
  • Padlizsán őrs; Karvaly őrs

Felnőttcserkészek

  • Pókbangó őrs; Szürkemarha őrs
  • Ribizli őrs; Menyét őrs
  • Kaktusz őrs; Sólyom őrs
  • Cickafark őrs; Medve őrs
  • Ördögmák őrs; Szarvas őrs
  • Tigris őrs

Egyéb

  • Tűzliliom őrs; Dámvad őrs; Túzok őrs (vegyes) - BIK raj alakulása után

Táborok

Év Tábor helyszíne Keretmese Egyéb
1996 Mátraverebély-Szentkút Ferences csapatok közös táborozása
1997 Ravazd
1998 Gyenesdiás
1999 Királykút (Pilis)
2000 Hetvehely
2001 Homok (Jászberény mellett)
2002 Máriaforrás Lovagok (III. Keresztes hadjárat)
2003 Pula Régészeti ásatások, Attila kardja
2004 Hétforrás, Tátralomnic Tatracor nemzetközi találkozó
2005 Zebegény (Malom-völgy)
2006 Ivánc
2007 Bakonyjákó Honfoglalás
2008 Sima-Baskó
2009 Balatongyörök Vadnyugat
2010 Homokbödöge Nemzetek (II. altábor: Spanyolország) I. Cserkészkerületi Nagytábor
2011 Kadarkút-Kerékpuszta Vadászok és parasztok
2012 Neszmély-Sártványpuszta Sártványcity olimpia
2013 Nyáregyháza, Ócsa Meseország Nemzeti Nagytábor (NNT)
2014 Perőcsény Galaxis útikalauz stopposoknak
2015 Parádsasvár Archibald (Őrült tudós)
2016 Csokonyavisonta Star Wars I. Cserkészkerületi Nagytábor
2017 Hegyesd Honfoglalás
2018 Buják (Selyem-rét) Japán kultúra (szamurájok vs. ninják)
2019 Táti-sziget (Esztergom) Vikingek
2020 Nagyoroszi-Deszkáspuszta Görög poliszok
2021 Szentbalázs Men in Black
2022 Herend Kolombusz utazása
2023 Kunpeszér-Frigyesmajor Apokalipszis túlélői
2024 Putnok

Csapatparancsnokok

  • Dr. Träger Herbert (1991-?)
  • Constantinovits Milán (?-2010)
  • Martinovich Kálmán (2010-2014) [2013-2014: Gieszer Bálinttal közösen]
  • Hegyi Lívia (adminisztratív) és Martinovich András (gyakorlati) (2014-2018)
  • Jakus Máté (2018-2020)
  • Biró Boldizsár (2020-2021)
  • Tass Bulcsú (2021-2024)