14. Holló cserkészcsapat

Innen: CserkészWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
14. Holló cserkészcsapat
szövetség
kerület
honlap
facebook
település
Esztergom
Térkép betöltése…
státusz
működő csapat

Az esztergomi 14-es Holló Cserkészcsapatot 1913-ban alapította meg a városi Bencés Gimnázium 2 tanára: Boromissza Werner Gyula és Parcsami Henrik. Nevét Szent Benedek kedves madaráról, a hollóról kapta. 1920-ban az MCsSz bevette a csapatot a szövetségbe, és a 14-es számot adta nekik. A cserkészet betiltásáig a csapat munkája jelentős volt a mozgalomban, a vízicserkész rajban is nagy létszámmal vettek részt, amit a mai napig is fenntart. 1989-ben alakult újra a csapat, és azóta működik a városban.

A jelenlegi parancsnok Barna Sára. A csapatban 16 őrs működik, a teljes létszám 119.
A csapat életében jelentős szerepet tölt be a vízicserkész szakág munkája.
Jelenleg folyamatban van a kerületváltásuk, hogy a IV-ből az I. cserkészkerületbe kerüljenek.
A csapat fenntartója az Életrevaló Ifjúságért Egyesület

A csapat története

Kezdeti évek

1912

Az Esztergomi Bencés Gimnáziumba is elérkezik Baden Powell és a boy scout mozgalom híre. Parcsami Henrik és Boromissza Werner Gyula testnevelési tanár urak elkezdik megszervezni a "Holló" cserkészcsapatot. A névválasztás igen egyszerű, hiszen a holló volt Szent Benedek kedves madara.

1913

Március 12.Első fogadalomtétel 43 cserkésszel. Június 28. Az első csapatzászló felszentelése. Fehér alapon fekete holló, a másik oldalon cserkész liliom. Ez a zászló sajnos elveszett. "A csapat felszerelése közt van egy csónak, ez utóbbival a mérsékelt vízisport, evezés, úszóvizsga is bevonult a csapat gyakorlatai közé."

Hőskor

A háború után

A csapat létszáma 53 cserkész. A csapatmunka teljesen megbénul a háborút követő nehéz megélhetés miatt. Parcsami Henrik tanárurat elhelyezik Esztergomból. A csapat ujjászervezéséhez ekkor lát neki az azóta legendássá vált Mattyasovszky Kasszián parancsnok úr és a frontról hazaérkező Boromissza Werner Gyula.

Pater Mattyasovszky Kasszián OSB

Kasszián atya Esztergomban született 1879. december 6-án. 1897-ben belépett a pannonhalmi Szent Benedek-rendbe. 1902-ben a budapesti egyetemen tanári diplomát, 1905-ben bölcsészdoktori oklevelet szerzett. 1902-től a kőszegi gimnáziumban, 1905-től a pannonhalmi főiskolán tanár. 1924-től házfőnök-igazgató Esztergomban. 1931-ben a budapesti bencés gimnázium igazgatója.Neves cserkészvezető és paptanár volt. Budapesten gyilkosság áldozata lett 1935. május 21.-én. Számos fizika- és matematika- tankönyvet írt. pl.: M. A Descartes féle koordináta-transzformáció csoportok differenciál-invariánsai (Bp., 1905).

Kasszián atya Esztergomban, a Szent György mezei temetőben nyugszik.

1920

Március 19. A MCSSZ tagjai közé veszi a Hollókat és a 14-es számot kapják. Május 1-2. Ünnepi napok. Cél: a cserkészeszme terjesztése, csapatvagyon szerzése. Sikerült két csónakot venni a bevételből. Május 30. A "Holló" és a "Sirály" cserkészcsónak felavatása. Augusztus: Első cserkésztábor. Három hét! Vének. Torda sziget. Az első csapatotthon Polner Zoltán rendőrkapitány felajánlása. Négy szoba, a mai Pázmány Péter utcában.

1921

Saját sziget! Április 2. A csapat megkapja a vadregényes Csitri szigetet kizárólagos használatra, amelyet Turán névre keresztelnek.

1922

Megalakul a kerékpáros osztag 11 cserkésszel. A "Hollók" családfáján új ágak fakadnak, ekkor válik ki a csapatból 266-os számmal a Pázmány Péter cserkészcsapat, a Tanítóképző főiskola csapata. Megalakul a 14/Ö számú "Öreg Holló" csapat, parancsnokuk Eggenhoffer Béla.

1923

Az első külföldi cserkésztábor éve, Salzburg, Bajorország. Vízicserkészek külön rajt alkotva Passautól Esztergomig eveznek. Ekkor látható először a vízicserkészek különleges egyenruhája.

1924

Saly Arnulf lesz a csapat parancsnoka, Mattyasovszky Kasszián pedig a főparancsnoka. Sommer Timót és Zsolt Nándor vezetésével fúvós zenekar alakul. A kispap raj megalakulása 17 cserkésszel.

1926

Megyeri Nemzeti Nagytábor Az 50 Holló cserkész táborozását komoly felkészülés előzi meg a gimnázium tornatermében illetve a Szent János-kúti Mattyasovszky villában. A nagytáboron 29 első, 20 második és 16 harmadik helyezést értünk el.

1927

Jubileum és Dánia! A csapat létszáma 229 cserkész. A 15 éves jubileumi ünnepség alkalmából új zászlót kap a csapat a Szombathelyi Karmelita apácák munkáját. Dániában a nemzetközi vízi versenyen 3 első és 1 második helyezést szerzünk a 2. BKG piarista cserkészcsapattal együtt, ezzel a tengeri országok előtt megnyerve a II. Vízicserkész Világversenyt!

1928

Új cserkészotthont kapunk Mattyasovszky Kasszián házában.

1929

III. Világjamboree, Anglia, Birkenhead A jamboree után egy őrs kivált a csapatból és Kasszián atya vezetésével részt vesz a Barcelonában rendezett spanyol nemzeti nagytáboron. Az útról remek leírást készített Radványi Kálmán "Cserkészúton spanyolföldön" címmel, amely megjelent könyv alakjában is. A prímáskerti csónakház felavatása. (később úttörő, majd Kolping ház)

1930

Országos vízi verseny II. helyezés. Mattyasovszky atyát Budapestre helyezik.

1933

Jamboree Gödöllőn Május 13-14. Ünnepség csapatunk 20 éves fennállása alkalmából. IV. Cserkész Világ Jamboree Gödöllőn. Táborkapunk 7 méter magas és az esztergomi bazilikát ábrázolja.

1935

Monsberger Ulrik lett a csapat új parancsnoka 104 cserkésszel. Málus 20. Csónakház szentelés az öreg Holló telepen. Május 21. Mattyasovszki Kasszián atya halála. Emlékére csónakot szentelnek és 1936-ban vitorlázó repülőgépet.

1938

A 25 éves jubileum alkalmából leleplezik a Bencés gimnázium falán a Mattyasovszky tiszteletére készült domborművet és megjelenik a 14-es Hollók 25 éve című nagyszerű, átfogó - összefoglaló mű a csapat eddigi működéséről.

A mozgalom felszámolásáig

1944-1948

Parancsnokunk Dr. Rozmán Erik

Újjáalakulás

1988-ig

A kommunizmus évei alatt cserkészetünk meghúzódva, lakásokon, baráti kirándulások alkalmával élte értékmentő életét. A rendszerváltással Magyarországon megindult a cserkészmunka újjászervezése. Esztergomban 1987 végén Csongrádi Jenő cserkésztiszt ösztönzésére, plébániai körökben kezdték el az ifjúság toborzását.

1989

1988-ban újjáalakult a Magyar Cserkészszövetség, majd 1989. február 22-én hivatalosan is újjáalakult a 14-es Holló Cserkészcsapat, Kolumbán György csapatparancsnok vezetésével, Borbély Péter, Rottár József, Eck Alajos, Rottár Józsefné, Csató Béláné, Padányi László, Jung-jung Ferencné közreműködő segítségével. A fenntartó testület elnöke: Kovács Tibor őrkanonok volt.

Az első fogadalomtételre 1989. április 23-án a Várkápolnában került sor. Az első „újkori” cserkésztábor a Bőgőskeresztnél szerveződött, ekkor került felállításra a jelenleg is látható fakereszt. Még ebben az évben 140 gyerek jelentkezett a csapatnál felvételre, majd december 17-én a Bazilikában 74 fiú és 62 lány tett fogadalmat.

1990-1991

Az elkövetkező években Dömösön, és a Börzsönyben szervezték nyári táboraikat. A táborba szállók létszáma rendszeresen 100 feletti volt, a csapat összlétszáma elérte a 150 főt. A megnövekedett taglétszám befogadására már nem volt alkalmas a belvárosi plébánia, ezért Kovács Tibor kanonok úr, plébániáján új épületegyüttest bocsátott a cserkészek rendelkezésére.

A csapat, megőrizve a Hollók régi jó hírét, minden megmérettetésen jól szerepelt. Nem volt olyan verseny, ahonnan nem dobogós helyezéssel tértek haza.

1992

A cserkészmunkában több párhuzamos szakirány jelent meg: kisebbeknek a kicserkészet, felső tagozatosoknak a cserkészet, középiskolásoknak a vízicserkészet kínált gazdag programot.

1993

A kicsik Dömösön, a nagyobbak Péliföldszentkereszten tanyáztak, a „vizesek” pedig teljesítették a Nagy-vízikör Duna–Sió–Balaton–Zala– Rába–Duna távját.

1994

Parancsnok Rottár József lemondott tisztségéről, a csapat vezetését Borbély Péter vette át. Az evezés mellett a „vizesek” fő foglalatossága a barlangászat és a kerékpáros túrázás lett. Kerékpáron járták be a Magas-Tátrát, Lengyelországot – eljutva az Északi-tengerig –, Csehországot, és hazánkat is.

1995-1997

1998-ra a fiatalok továbbtanulása okán vezetői szinten kiürült a csapat, ezért új tagok felvételére nem volt lehetőség. Ekkor alakult meg a belvárosi plébánián Beer Miklós vezetésével a IV. Béla király cserkészcsapat. Éveken keresztül párhozamosan működött Esztergom két csapata.

2000

Milleniumi emléktábor 1700 fővel Esztergomban.

Holló harmadkor

2005

Több évnyi párhuzamos tevékenykedés után nyilvánvalóvá vált, hogy nincs elég energia két cserkészcsapat működtetéséhez. Ettől az évtől összefogva – 14-es Holló néven, mintegy nyolcvan fővel – folyik a városi cserkészmunka. Cserkészbázisunk a Bazilika plébániája, de továbbra is tartunk őrsgyűléseket a Belvárosban.

2006

Első fogadalomtétel az összeolvadt csapatok újoncaiból. A csapat lelki támasza Michels Antal plébános.

2007

Elkészült csapatunk weblapja. Megjelentünk a világhálón. Kovács Tibor atya - aki 1989-től csapatunk lelki atyja volt - nyugdíjba vonult. Utódja, a Bazilika új plébánosa Németh János dr.

2008

El kellett hagynunk 20 éves csapatotthonunkat, a Bazilika plébániáját. Csapatotthon kerestetik!

2009-2010

Május 8-án elbúcsúztattuk szeretett parancsnokunkat Borbély Péter-bát. Elmondhatatlanul sokat köszönhetünk neki! Béke poraira!

Péter bá halála után előbb Szívos Gábor, majd Barna János "Nusi" csapatunk parancsnoka. Szeptember 26-án ünnepeltük csapatunk újraalakulásának 20. évfordulóját! Ebben az évben sajnos el kellett hagynunk csónakházunkat is.

2010-

Csapatunk új otthona a Belvárosi Plébánia.

Táborok

Év Tábor helyszíne Táborparancsnok
1989 Vaskapu alatt Kolumbán Gyurka bá
...
1991 Szőke forrás-völgy Rottár József
1992 Szőke forrás-völgy Rottár József
1993 Törökmező Rottár József
1994 Törökmező Rottár József
1995 Deszkáspuszta Beer Miklós
1996 Hoffmann kunyhó Borbély Péter
1997 Kenyeres Balázs forrás Borbély Péter
...
2008 Miklós-Deák völgy Borbély Péter
2009 Héreg, Király-kút Szívós Gábor
2010 Bernecebaráti Barna János "Nusi"
2011 Veres-füzek Barna János "Nusi"
2012 Kisirtáspuszta Barna János "Nusi"
2013 Domoszló Barna János "Nusi"
2014 Domoszló Barna János "Nusi"
2015 Alsóvadács Barna János "Nusi"
2016 Alsóvadács Barna János "Nusi"
2017 Deszkáspuszta Barna János "Nusi"
2018 Sártványos Barna János "Nusi"
2019 Sártványosi-rétek Wild András
2020 a nagytábor elmaradt
2020 Esztergom (vízitábor) Barna János "Nusi"
2021 Dunakiliti (vízitábor) Barna János "Nusi"
2021 Sártványospuszta Wild János

A csapat felépítése

Barna Sára csst. cspatparancsnok Hertelendy Barnabás csst. csapatparancsnok helyettes

KCS raj

Eck Bence rajvezető

Szotyi őrs

Vezetők: Erős Lilla őv. Jombik Anna őv. Hertelendy Barnabás csst.

vegyes őrs

Őszapó őrs

Vezetők: Deák Luca őv. Veres Kamilla őv.

fiú őrs

Szalakóta őrs

Vezetők: Szarka Dorka őv. Kovács Noémi őv.

lány őrs

Ölyv őrs

Vezetők: Dobay Márton őv. Szepessy Dániel őv.

fiú őrs

Hóbagoly őrs

Vezetők: Veres Fanni őv. Bors Veronika őv.

lány őrs

Denevér őrs

Vezetők: Eck Bence őv. Horváth Mihály őv.

fiú őrs

CS raj

Erős Pál rajvezető

Fecske őrs

Vezetők: Hertelendy Ágnes őv. Rehovics Panni őv.

lány őrs

Sas őrs

Vezetők: Erős Pál őv. Hertelendy Gellért őv.

fiú őrs

Vörösbegy őrs

Vezetők: Farkas Borbála őv. Horváth Orsi

lány őrs

Csúszka őrs

Vezetők: Barna Csanád őv. Erős Vince őv.

fiú őrs

K raj

Győző Máté rajvezető

Róka őrs

Vezetők: Győző Máté őv. Farkas Márton őv.

fiú őrs

Süni őrs

Vezetők: Barna Sára csst.

lány őrs

Holló őrs

Vezetők: Hertelendy András őv. Holyba Tamás őv.

fiú őrs

Vadmacska őrs

Vezetők: Hertelendy Katalin

lány őrs

Sólyom őrs

Vezetők: Hertelendy Zsolt

fiú őrs

Vándorok

Hiúz őrs

fiú őrs

MCSH Szent István

Barna János cst. rajparancsnok

A csapat vízicserkész raja, cserkész korosztálytól lehet a tagjává válni, az éves cserkészmunka mellett, külön túráik, táboraik is vannak.

12 hónap - 12 éjszaka kihívás

2018-ban a csapatban Barna János felvetett egy KMCSSZ-es ötletet, hogy az év minden hónapjában aludjanak kint. A csapatban nagy sikert aratott kezdeményezést 2019-ben nagyobb körben is meghirdették. Az egyes kintalvásokat különféle kreatív választható és szabadon létrehozható különfeladatokkal kell ötvözni, ezt az ötletet egy skót cserkészcsapat hasonló jellegű különpróbájából vették. A kihívás azóta is töretlenül működik, sokat teljesítik minden évben, jobban megélve ezáltal a cserkészet természetközeliségét. A kihívás fő platformja egy Facebook csoport, ahol a teljesítők megoszthatják beszámolóikat és fényképeiket a teljesítésről, ötleteket adva és motiválva is ezzel a többieket.

Források

A 14-es Holló cserkészcsapat honlapja